Chodź, pomaluj mój świat...

Ile razy myślimy sobie, że chętnie wrócilibyśmy do beztroskich czasów dzieciństwa? Z dzieciństwem kojarzą się nam między innymi kolorowanki. Dzisiaj dostępne są one już także w wersji dla dorosłych.

Fenomen kolorowanek

Robią one obecnie furorę już nie tylko na Wyspach Brytyjskich, gdzie powstały w 2012 roku i porwały serca tysięcy Brytyjczyków. Ich popularność nie słabnie, a rozchodzi się po całym świecie. W tej chwili także u nas, na półkach większości księgarni, znaleźć można książeczki wypełnione czarno-białymi szlaczkami, proszącymi się o to by nanieść na nie kolory. Ludzi kolorujących skomplikowane obrazki coraz częściej można spotkać w pociągu, kawiarni czy parku.

Możesz pokolorować piękne zamki, zwierzęta, kwiaty i ogrody według własnego uznania i zatopić się w swoim bajkowym świecie, który stworzysz za pomocą kredek. Każdy może oddać się relaksującej czynności, jaką jest zapełnianie czarno białych wzorów wszystkimi kolorami tęczy.

Producenci tworzą coraz to nowsze wersje, dlatego z pewnością nie czeka nas nuda.

Antystresowe działanie

Kolorowanki dla dorosłych mogą być dobrą metodą łagodzenia stanów depresyjnych oraz lękowych, na co wskazują badania naukowe. Kolorowanie działa odprężająco i niweluje stres. Pozwala pozbyć się natłoku myśli, wyciszyć i zrelaksować oraz oddalić od codziennych problemów i zapomnieć o świecie.

Takie ich działanie ma związek z pracą ludzkiego mózgu. Mózg osób dorosłych pracuje na tzw. falach beta, które odpowiedzialne są za bezsenność, stres i lęk. Podczas kolorowania uaktywniają się fale alfa, charakterystyczne dla mózgu dzieci. Niosą one ukojenie i wprowadzają w stan rozluźnienia. Jest to zatem doskonałe uzupełnienie terapii oraz pomoc w walce ze stresem.